Scones är ett stående inslag på eftermiddagsfikat på jobbet – och bland det populäraste inslaget på buffén. Visst är det gott – det händer att jag hemma på söndagmorgonen kan få för mig att göra en sats och sedan ha en riktig sconesfrukost med fräsch lemon curd och stora muggar med kaffe. Just lemon curd är något jag inte lärt mig uppskatta förrän på senare år, och då ska den vara hemgjord! Den får en helt annan syrlighet och fräschör än den man köper färdig på burk – och det är inte speciellt svårt heller!
De scones jag brukar göra är ur Leilas ”A piece of cake”, med lite lätt modifiering, och på jobbet gör jag alltid ganska små scones – det finns en hel del på buffén och de flesta vill bara ha en liten… och man kan ju hellre ta flera i så fall! I receptboken ska det här ge 6 st scones, men då är de rejält stora….
Scones
7,5 dl vetemjöl
½ tsk salt
1 ½ tsk bakpulver
½ dl råsocker
125 g kallt smör i tärningar
1 ägg
2 dl mjölk
Sätt ugnen på 250 C. Blanda vetemjöl, bakpulver, salt & råsocker i en bunke. Tärna smöret och nyp ihop det med de torra ingredienserna. Vispa ihop ägg och mjölk och blanda ihop det med resten till en deg.
(Nu ska erkännas att jag knappast står och nyper ihop degen i vanliga fall – jag gör den här satsen x 8 på jobbet och det skulle ta för mycket tid och handkraft. Faktum är att jag kör alla ingredienserna i degblandare med ‘vinge’, och då brukar jag låta smöret bli en aning mjukt först så blandar det sig alldeles utmärkt…jag har gjort samma sak hemma i Kitchenaid-maskinen och det funkar jättebra!)
Platta ut degen till en längd, ca 3 cm tjock, och skär ut tre- eller fyrkanter med vass kniv. Lägg på plåt med bakplåtspapper, pensla med ägg och strö över lite råsocker eller mandelspån om så önskas.
Baka av i mitten av ugnen i ca 10 minuter tills de är gyllene.
Lemon Curd
2 citroner
2 ägg
2 ½ dl socker
100 g smör
Riv av det yttersta gula skalet på citronerna och pressa ur saften, häll alltihopa i en tjockbottnad kastrull eller såspanna. Tillsätt äggen och sockret och värm på medelvärme under ständig omrörning tills det tjocknar till en kräm – det får inte koka! Ta av från värmen och vispa i smöret, en klick i taget. Låt svalna. Förvara i kyl i burk med lufttätt lock.
Ser riktigt gott ut!
Tack för det! Har man en gång ätit hemgjord lemon curd, så köper man aldrig mera den färdiga…
Fick idén för några veckor sedan att ställa till med Afternoon Tea för vänner ur mina olika ”liv”. Kom på att jag skulle göra egen lemon curd. Googlade och hamnade på din sida, där jag fick sconesreceptet ”på köpet” också.
Superlätt var det ju, och gästerna var såå imponerade!
Tack! 🙂
Jättekul att du uppskattade receptet – och visst är det trevligt med ett riktigt Afternoon Tea? 🙂 En bortglömd umgängesform som är väldigt behaglig….